EMAIL
Mirësevini…
Mirësevini në web-faqen e kompanisë së mirënjohur Kosovare "KOPSHTARI" me seli në Gjakovë...
Na ndiqni ne Facebook
Facebook Pagelike Widget
KALENDARI
Qershor 2019
H M M E P S D
« Jan    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

HISTORIKU

Per ne:

Quhem Ismet ( Muharrem ) Blakaj nga fsh.Lluga .K.K. Istog ( Burim ) .
Jam i lindur me dt.06.01.1960 , shkollen fillore e kam kryer në  fsh. Muzhevinë ndersa të mesmen në gjimnazin “ Haxhi Zeka “ në Istog . Duke e pare se kisha prirje në lëndën  e gjuhës Shqipe , atëherë u regjistrova dhe përfundova Shkollen e Lartë Pedagogjike në Gjakovë , “Gjuhë dhe Letersi Shqipe”.Jam regjistruar në vitin 1981 dhe kam diplomuar në vitin 1984 .
Qe nga viti 1981 . unë banoi ,punoi e jetoj në  Gjakovë gjer me tani. Në vitin 1986 kam hy në punë në IBT . “ Emin  Duraku “ si referent i sherbimit te sigurimit , më vonë si porter kryesor ,ku njifem  si puntorë  i rregullt edhe tani.

Krijimi i firmes “N.T.P. Kopshtari”

Si fëmi çdo here kam pasë deshirë të rregulloi nji oborr ( park ) te bukur ku oborri im në fshat dallonte shum nga oborret e tjera .Edhe ku isha  në punë  ne “E.Durak “ aty kishte nji park shum të mire, mirpo e shifja se i mungonte nji perkujdesje e vequar nga nji dorë kopstari , andaj kohen  e lire ia kushtoja rregullimit të atij parku.
Dita dites rregullimi i oborrit ju bie në sy çdokujt , si pun.te organizates ponjashtu edhe pun.medicional qe punonin aty si : mjek , motra medicionale etj.Ashtu qe dita dites filluan  të me thirrin  tju rregulloi  edhe atyre nji oborr te bukur tju bëj pastrime  te oborreve si p.sh : bëja pastrimin e  barit në terësi me kositje , rregullimin dhe plehnimin e stazëve të lulëve ,kitjen e shemshirave ( muri të gjallë ) , rregullimin e pishave , selvijave dhe gjdo lloi tjtër  te drurit dekorues duke ja u jep secilit formen e vet dekuruese, e keshtu gjdo zot shtëpie ishte i kënaqur me punën time.

Pas lufte dihet se shum  organizata apo po thuej të gjitha në Gjakovë ishin të mbyllura unë fillova të mirrem me mirëmbajtje te oborrëve ku filluan te shtohen ato si këpurdha  pas shiut .Mëqenëse ishte ne pytje qeshtja egzistenciale unë fillova te marr edhe tim birë me vete  qe të më ndimoj  ne rregullimin e oborrit ku edhe ai mësoi  shumë nga puna qe duhet kryer ne oborre. Më vonë pas punës se madhe te shtuar fillova ti marr edhe dy a tre punëtorë tjerë dhe kisha punë mjaft.

Një ditë nga puna ime persosur  u kishte ra në sy edhe ca punëtorëve te K.Komunal në Gjakovë .Ku nji ditë më thirri zot. : Zef Biblekaj  Drejtor i D.SH.P  dhe mu lut  se : gjer  me tani mirmbajtjen  dhe gjelbrimin e parqëve the tërë qytetit e ka mbajtë Firma “Qabrati” mirpo për vonesë te mjeteve ( parave )  qe nuk i kemi qitë e kan nderprerë punen qe dy javë.Andaj a mundesh ti me pastru parkun qendror para Pallatit të Kultures ? Po  i thashë dhe e mbajta në pastrim  atë plot një muaj , kur e pane punen e mirë me lutën  qe te mbaj edhe tre muaj , mirpo unë nuk kisha firmë të hapur dhe paratë mi jepshin me marrëveshje perms firmës Qabrati , i merreja  mujore nga 200.€ në muaj .Mirpo tek ta shifja nji ironi  qe kishin ndaj meje ,kurse nga organet udhëheqëse  te K.Komunal simpati në punë dhe ndaj meje gjdoherë.

E pashë të udhes  dhe ne vitin : 23.08.2004 e regjistrova firmen :

N.T.P. “KOPSHTARI  me drejtor  te birin Elbasan Blakaj si 18 vjeqar  i cili  tani është vijues  i rregullt  në Fakultetein e Bujqësisë dega : Agroekonomi.
I cili meson  shum mire dhe e ka përqafuar  shumë më zell jetën dhe artin e rregullimëve te oborreve  dhe parqeve tjera.

Pas regjistrimit  te firmës  bëra kontratë me spital gjdo vitë per mirëmbajtje dhe gjelbrimin e tërë qytetit  gjer  me tani në vit.2006 , qe  e mbaj ende.Menjiheri kam punësuar edhe katër  punëtorë tjerë ku kanë të lidhur stazin dhe sigurimin .
Rregullimi I parqeve  ne nivel te K.Komunal ishte edhe per mua nji reference e madhe ndaj tërë popullit , ku veqmas i bie ne sy më duhet  ta marr gjithësesi në gojë Zot.Dr.Pal Lekaj .(Ministër i Shëndetësisë ) në gjakovë  i cili me thirri dhe më ofroi punë  me tender rregullimin e parkut te spitalit  në pergjithësi , ku bëra  plot  dy vite per nji rregullim te mirëfilltë që ende e maj ne mbikqyrjen time qe tri vite.

Nga K.K dhe nga Spitali regj.”Isa Grezda “ ne gjakovë çdo  ditë u afirmijsha si kopshtarë i mirë me plot referenca  lavdëruese .
Një ditë kishim shkuar  edhe Kfori Italian  qe gjinden ne Gjakovë tek kopshatri i njohur Smajl Peja per te intervenuar  ne rregullimin e ca parqeve  ne oborret e vendqendrimit te KFORIT  .Ku Smajli menjëherë më thirri  mua me ekipin tim  dhe ma japi nji punë të madhe per mbeltimin e shum  fidanëve në KFOR  dhe me tha : Jam shum i lumtur  qe unë po e la nji pasardhës  të mire per rregullimin  e oborrëve  dhe parqëve në Gjakovë dhe kemi bashkëpunuar në shumë vende bashkë me të.
Tani si firmë dita ditës më shtohej puna si organet ti quej ashtu Shtetërore panjashtu edhe  ne ato private.
Dita dites  ne Kosoven e pas luftes ndertohen fabrikat e reja ,Hoteliere te shumtë ,shtëpi  te bukura  te shumta e me shtohej puna  sa më shumë ,filluam  te intervenoi edhe ne shum vënde  ne Prishtinë ,ku kemi rregullar shum oborre edhe tani  Drejtori i Firmes : Elbasan Blakaj ,edhe studijon dhe bën mbikqyrjen e atyre oborrëve .

Një ditë duke punuar ne nji oborr kur me ra cingërrima e tel. ishte nji perfaqësues nga : Shqipëtar nga Maqedonia : Edmond Kerliu me tha  jom Privatizues i Mullirit – Sillosit  në Xëxe  dhe me ka ran në vesh  se je nji kopshtar i mire dhe eja se kam shum per te punuar diq. Shkova ne bisedime me të , ishte  njeri i mirë shum serioz , dhe me pyeti : (ishte present edhe Adnan Mirevci) Qka ke të kryer djali i mire ?
I tregova se  jam Arsimtar i Gjuhës  dhe Let. Shqipe ,hoqi syzat dhe me tha ( ishin edhe tre tenderues tjerë) Ti ke lane arsimin dhe tani  je kopshtar unë e kuptoi se ti e do  me zemër kopshtin  andaj pa e pyter askënd ty do ta jap ket  tender   dhe po qese  do jem i kënaqur  me punen tuej do te mbaj mirëmbajtje shum  gjatë  dhe do punoi  shum vënde tjera me ty.Ashtu u bë qe 5 muej punoi me tërë ekipin  prej B.ant. ne rregullimin  dhe gjelbërimin e oborrit te M & Sillosi ne Xëxe .Ku  edhe unë jam shumë i kënaqur me ta .
Kështu qe menji fjalë ja fillova punës prej dashurisë simeqe kasha ndaj parkut ,vazhdova per qeshtje egzidtencionale dhe arrita ne ni firmë  mjaft serioze.Dhe  ku po shifet puna ime po shtohet  gjdo ditë e më shumë.

Prej  fillimit  e gjer tani te punës  sime mund ti falenderoi shumë persona dhe familje  qe ju kryej sherbim siq:
– K.Komunal
– Spitali Regj. “Isa Grezda “

– Institutin e mjeksisë se Punës  në Gjakovë
– Kforin Italian
– Shkolla e Mesme “ Gjon Nikollë Kazazi “ në Gjakovë
– Haron –Perfaqesuesin banesor në Gjakovë
– Firmen  “ Borbas “

– Qerdhen e Fëmijëve  te (E.Duraku) ne krye me drej –Keken.

– Firmen “NIKIES”  per mirëmbajtjen e Stadiumit te “Vllaznimit”

– Për mirëmbajtjen e pompave te shumta te benzines në Gjakovë

– Për Zot .Dr.Pal Lekaj.

– Dr. Samile juniku
– Dr. Afrim Lama

– Dr .Besnik Bardhi

– Dr. Osman Hoxha

– Dr. Rifat Lila

– Pun.Mjek- Bashkim Meqa

– Dr. Mentor ruka

– Dr. Ukë Berisha  Klinë

– Dr. Tomë Kumoni

– Hotel “ Kosova Parku “ – Banje – Pejë

-.Hotel “Presidenti“ – Gjakovë

– Hotel “ Kalaja “ – Gjakovë

– Hotel “ Pashtriku “ – Gjakovë

– Piceria “ Krena “ – Gjakovë

– Mulliri M & Sillosi – Xerxë

– Firma “ Liridoni “ – Pejë

– Firma “ Nertili “ – Gjakovë

– Firma “ Mazart “ me pronar Shukri Lila – Gjakovë

– Shkolla fillore “ Fehmi Agani “ – Gjakovë
– Shkolla fillore “ Mustafa Bakia “ – Gjakovë
– Xhamia e  Hadumit “ – Gjakovë

– Kisha e Shën Frrokut (Novo Selles) , e Becit  , e Shën Jozefit  në Pjetër Shan

Avokat :Rifat Malazogu .
– Firmen – “Valoni Impeks “ Tafil Bardhin
– Keng. Shkelzen jetishi

– ——–Vllaznim Bugjovi

– ——–Shtepin e “ Kosova Reisen “ ne krye me Rexhep Sadrinë.

E shumë e shumë personel dhe krye familjarë te shumtë qe me pranuan ne antarësimin e familjarit  te tyre. Ngase Kopshtari është pjesë perbërëse e gjdo familje ku punon andaj duhet punuar me ndergjegjje të plotë dhe sukseeset nuk do te mungojnë  asnjiherei.
Dhe me tej vazhdoi rrugen drejt realizimit qe te jem sa ma i afert me gjdo person  dhe kryefamiljar dhe sa me te bukur tju sherbej atyre me rregullimin e gjelbrimit te oborrit te tyre , ne stilin dhe artin qe kam ne pervojen time, besoi se nuk do te zhgenjeni asnjiherë.

Copyright © 2011-2012. All Rights Reserved.    Design: by WDP